Gebelik Takibinin Önemi

Gebelik takibi; hem annenin hem de bebeğin gebelik süresi boyunca sağlıklarını kontrol etmek, olası sorunları tespit edip erken tedavi yollarına başvurmak için çok önemlidir. Gebeliğin tespitiyle beraber gebelik takibi de hemen başlar. Fakat gebelik takibindeki kontrol sıklığı her kadında farklılık gösterir. Gebenin kilosu, kalıtsal rahatsızlıkları, yaşı gibi faktörler kontrol sıklığını değiştiren önemli etmenlerdendir.

Gebelik takibi hakkında merak ettiğiniz her türlü sorunuz için 0530 388 38 63 numaralı whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. .

İkiz Gebelik Nedir?

İkiz gebelik nedir sorusunu merak ediyorsanız bu yazımız sizin için son derece faydalı olacaktır. İkiz gebelikler genel anlamda sorunsuz bir şekilde gerçekleşse de bazı gebeliklerde birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların en başında erken doğum riski bulunmaktadır.  Bununla birlikte bazı durumlarda bebeklerin doğumdan önce ulaşmaları gereken sağlıklı kiloya ulaşmadıkları görülebilir.  Sağlıklı kiloda dünyaya gelmeyen bebeklerde ise zaman zaman yan sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

İkiz gebelik riskleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 0530 388 38 63 numaraları whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz.

Dış Gebelik

Sağlıklı bir gebelik döllenmiş yumurtanın uterus (rahim) içerisinde endometriyum tabakasına tutunması ve buraya yerleşmesi, gelişmesiyle oluşur. Döllenmiş yumurtanın (embriyo) rahim dışında herhangi bir yere tutunması durumu dış gebelik veya ektopik gebelik olarak adlandırılır. Dış gebelik normal ve sağlıklı bir gebelik olmadığından anne sağlığı üzerinde hayati riskleri vardır. Bu şekilde gelişen bir gebeliğin devam etmesi mümkün olmayacaktır ve en kısa sürede sonlandırılması gerekir.

Dış gebelikte kesin tanı ve tedavi için erken tanı oldukça önemlidir.