Yüksek Riskli Hpv ve Genital Siğiller , Condylom Tedavisi

Evli veya bekar erkeklerde ve kadınlarda görülmesi son yollarda oldukça artmıştır. Özellikle Hpv Tipleri arasında yüksek riskli Hpv 16-hpv18 tanısı Hpv DNA ile tespit edilmektedir. Genç yaşlarda Hpv6 ve Hpv 11 sok tekrarlayan kondylom – Etbeni şeklinde kendini göstermekte yayılması tedavi olunmadığı taktirde son derece hızlı olmaktadır.

İnsan papilloma virüsü HPV olarak bilinmektedir. Özellikle kadınlarda en sık cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir ve gençler arasında ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Bu sorun, güvenlik açığı durumlarını teşvik eden ve önleme ile ilgili tutumları ve davranışları etkileyen psikososyal konulara gömülüdür.


Erkeklerde genital bölgede çıkmaya başlayan et beni şeklinde karnabahar görünümlü kabartılı siğiller için nedeni de Hpv virüsünün yapmış olduğu Condylom, tıbbi adı Condyloma Acuminatum olup son derece bulaşıcıdır.

HPV nedir?

Yaklaşık 170 tip insan papilloma virüsü (HPV, papillomaviradae) bilinmektedir ve bunların en az 40’ı yakın bölgelerde semptomatik patojenlerdir. Her tip farklı lezyonlara neden olur ve diğer organların epitel yüzeyinde şikayetlere , Condyloma lezyonlarına neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan olmayan HPV virüsleri, çoğunlukla avuç içi ve ayak tabanlarda viral siğillerin çoğundan sorumludur. Cinsel yolla bulaşan HPV erkeklerde be kadın dış genital organları, vajina ve serviks, üretra, penis ve skrotum cildi etkileyebilir. Her iki cinsiyette de anüs ve ağız boşluğundaki enfeksiyonlar (hpy tipine göre davranışa bağlı olarak) ve ağız içi farenks oluşabilir.

Yüksek riskli HPV viral gruplar da mukoza zarlarına, cilt epitellerine patolojik değişikliğe neden olurken, düşük riskli tipler benign fakat benzer şekilde enfeksiyöz ve hoş olmayan değişiklikler kendini gösterir. Genital siğiller (hpv siğilleri) ile sonuçlanır. Papilloma terimi, cildin kendisinden çıkan epitel kökenli benign tümörler için tıbbi terimdir.

Tedavi öncelikle lezyonların tedavisini ifade eder, ancak virüsün çıkarılması anlamına gelmez.
Lezyonların tedavisi görünüm alanına bağlıdır. HPV tanısı ve tedavisi genellikle bir jinekolog veya ürolog tarafından yapılır ve cilt siğilleri bir dermatolog tarafından çıkarılır. Uzun süreli viral doğum durumunda, bir enfeksiyon uzmanına danışılmalı gerekir. İmmun sistemin kontrolü gerekir.

Küçük siğillerin mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi önerilir. İyi huylu büyümenin küçük varyasyonları durumunda, eczane pazarında mevcut olan farklı fırça tedavilerini (podofillotoksin, asetik asit) denemeleri olabilir. Siğiller ölene kadar, düşene kadar fırça tutucuları kullanılmalıdır. Lokal olarak uygulanan ‘immün yetmezlik’ (imikimod) olarak adlandırılan reçete formunda çeşitli merhem türleri de mevcuttur.


Daha büyük, ağrılı, muhtemelen grup halinde oluşan bir siğil durumunda dermatolojik ve cerrahi müdahale düşünülmelidir. Bu aynı zamanda çeşitli teknik arka plan ile de yapılabilir: donma crioterapi yöntemi, elektro-cerrahi, keskin bir kaşık benzeri alet, eksizyon, lazer cerrahisi ile lezyonun kazınması, Siğili çıkarılması yapılır.


Görünür lezyonu ortadan kaldırarak HPV kaldırılmaz, virüsün asemptomatik olması ve cilt büyümesinin yeniden ortaya çıkması ihtimali yüksektir. Genel anti-viral bağışıklamayı uyaran Oral ajanlar (izoprinozin), virüslerin bulaşmasını durdurmak için kullanılabilir ve tıbbi tavsiye ve kontrol ile uzun süreli bir tedavi seyrinde kullanılabilir.
Önceden var olan displazi veya servikal kanserin tedavisi, özel jinekolojik, cerrahi veya Onkoloji bakımı gerektirir.

HPV tedavisinin sonuna kadar, eşimizin sağlığı için seks yapmayın.

HPV enfeksiyonunun önlenmesi

Günümüzde yüksek riskli tiplerin farklı kombinasyonlarına sahip aşılar artık mevcut. Ayrıca, HPV’ye karşı aşılama, kişiler için isteğe bağlı ve ücretli aşılar şeklinde birkaç yıldır aşılama şemasının bir parçası olmuştur. Aşı, yüksek riskli tiplere (16, 18) ve aşılanmış birey, rahim ağzı kanseri tarafından bilinen en tehlikeli komplikasyona karşı uzun süreli dirence karşı koruma sağlamayı amaçlamaktadır.

Tüm deneyimler, aşının güvenli ve etkili olduğunu doğrular. Şimdilik, aşılama için ücretli olarak kullanılabilir, ancak aşılama programı ücretsiz de genişletmek gerektiğini düşünmekteyiz. Cinsel yaşam başlamadan önce koruma geliştirilmelidir, ancak aşı bir yetişkin olarak daha sonraki bir yaşta etkilidir.

Tek eşli bir yaşam tarzı enfeksiyondan kaçınmanın önemli bir parçası olabilir, çünkü prezervatif kullanımı HPV önlemede diğer zührevi hastalıklardan daha az etkili olmakta. Hpv Kondylom geçişi temas eden her bölgeye geçer.

HPV enfeksiyonu belirtileri

HPV, özellikle semptomları olmayan erkeklerde semptomlara neden olmayabilir. Hpv taşıyıcısı olarak tabirlenir. Macaristan’da, test edilen genç yetişkinlerin %70’i HPV gösteriyor, ancak taşıyıcıların çoğunluğu asemptomatiktir yani gözle görünecek lezyonlar yoktur. HPV taşıyıcısıyla temas sonrası bulaşıcılarda lezyon çakabilir.HPV, çoğu viral enfeksiyonda ateş veya ağrı ile ilişkili değildir. Birçok durumda, enfeksiyon birkaç ay içinde vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından aşılacak ve hala uykuda olan HPV aktif hale fark edilmeden geçebilir. Semptomlar öncelikle bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ortaya çıkar (hastalıklar, grip, stres, sigara).

HPV belirtileri gelişirse, virüsün türüne bağlı olarak ortaya çıkabilirler:

Viral siğiller – ellerin avuç içi, ayak tabanlarının siğilleri, sırt
Kondilom – Condylom – her iki cinsiyette iyi huylu genital siğiller.
Servikal displazi – benign serviksin epitel lezyonları servikal kanserin prekanseröz bir durumu olarak kabul edilir. CIN1, CIN2, CIN3 ve rahimağzı kanseri yapabilir.
Serviks kanseri veya diğer epitel lezyonları
Kadınlarda, enfeksiyon sulu vajinal akıntıya neden olabilir, ancak bu belirli bir semptom değildir, virüse açıkça dikkat çekmez.

Bir tarama testi olmadan, enfeksiyon öncelikle hastalar yakın bölgelerdeki siğil semptomları olan bir doktora başvurduğunda doğrulanır veya jinekolojik sitolojik bir çalışma, mutlaka şikayetleri içermeyen histolojik değişiklikleri gösterir. Hpv DNA testi yapılmalı , HPV tipi belirlenmelidir.

HPV, hareketsiz olsa bile semptomların yokluğunda ciddi bir sağlık riski sunar. Asemptomatik, enfeksiyonun (hatta çoklu enfeksiyonların) daha sonra sonuç vermeyeceği anlamına gelmez. HPV testini gerçekleştirmek için doktorunuza (dermatolog, jinekolog, enfeksiyon uzmanı) tarafında yapılmalıdır.

Tedavisi Hpv virüsünün tipine ve yaygınlığına göre değişmektedir . 170 den fazla Hpv tipi vardır. Hpv ve siğil bbulaştıktan sonra yayılma ve tekrarlama eğilimli viral bir rahatsızlıktır. Tedavisi mümkün olmakla birlikte ciddi inatçı tekrarlama özelliği olan enfeksiyonlar olduğunu bilmekte fayda vardır. Özellikle genital siğiller ve genital Hpv tedavisinde uygulanan tıbbı ilaçlar yanı sıra crioterapi- siğil dondurma – siğil yakma- koterizasyon- lazerler uygulanabilir. Tedavi öncesi yapılması gerekenler ve tedavi sonrası yapılması gerekenler yapılırsa siğilin Tedavisi başarılı ve tekrarlaması düşük olur.

Kolposkopi Nedir ? Nasıl Yapılır?


Kolposkopi, rahim ağzı, vagina ve vulvanın aydınlatılmış ve büyütülmüş görüntüsünü elde etmek için kullanılan tanısal bir işlemdir. Bu işlemde çeşitli büyütme merceklerine sahip kolposkop adı verilen bir mikroskop kullanılır.

Genital Hpv tipleri ve genital siğil tanı Ve Tedavisi İçin kliniğimizi arayınız.

Opr Dr Mustafa Alihanoğlu

Bilği ve danışmanlık için:
02324632363
05303883863

HPV’yi Tanıyalım

HPV yani genital siğil özellikle kadınlarda en sık cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir ve gençler arasında ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Erkeklerde genital bölgede çıkmaya başlayan et beni şeklinde karnabahar görünümlü kabartılı siğillerin nedeni de HPV virüsü olup son derece bulaşıcıdır.

Tedavisi mümkün olmakla birlikte ciddi inatçı tekrarlama özelliğine sahip bir enfeksiyondur. Crioterapi – siğil dondurma – siğil yakma- koterizasyon gibi tedavi yöntemleri uygulanarak HPV ile mücadele edilebilir.

HPV Rahim Ağzı Kanserine Sebep Olabilir

HPV (genital siğil) 6,11,16,18 tipleriyle kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilmektedir. HPV aşısı da daha önce genital siğil bulaşmamış kadınları bu virüse karşı korumak amacıyla uygulanır. Canlı bir aşı olmayan HPV aşısı kişide herhangi bir hastalığa sebep olmaz. Bu nedenle genital siğilden korunmak için uzman bir hekime başvurarak, gerekli aşıları olabilirsiniz.

HPV (Genital Siğil) Aşısı hakkında merak ettiğiniz tüm konuları 0530 388 38 63 numaralı whatsapp hattımız üzerinden sorabilirsiniz.

Genital Siğile Karşı Koruyuculuk

Genital siğil (HPV) günümüzde tespit edilmiş birçok çeşidiyle birlikte kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Genital siğile karşı koruyuculuk kazanmak için aşı uygulanabilir fakat bu aşı herhangi bir şekilde HPV virüsünün (tip 6.11, 16, 18) tespit edilmediği 9-27 yaş aralığındaki kişilere uygulanabilmektedir.

Siz de daha ayrıntılı bilgi almak için uzman bir kadın doğum hekimine danışabilirsiniz.

Hpv’ye Bağlı Rahim Ağzı Kanseri

Cinsel aktif her kadının 6 ayda bir Smear Testi yaptırması HPV’ye bağlı rahim ağzı kanserini erken teşhis için önemlidir.

Genital siğiller görüldüğünde tanısı kolaylıkla konulabilir. Görünüm olarak siğil karnabaharı andırır şekildedir. Siz de genital siğil sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız ihmal etmeden uzman bir hekime muayene olmalısınız. Birçok çeşidi bulunan HPV (genital siğil) tedavi edilmediğinde serviks kanseri dahil birçok hastalığa sebep olabilir.