Sezaryen Doğum

Normal doğum sırasında bebeğin inişinde ve rahim ağzının açılmasında ilerleme olmaması ve normal doğumdan fazla uzaması normal doğum sırasında bebeğin kalp atımlarında yavaşlama bebeğin kordon sarkması ve sıkışması doğum sırasında aşırı kanaması ve çoğu sebeplerden dolayı hasta sezaryene dönebilir.

Sezaryen doğum vajinal yoldan mümkün olmayan normal doğumlarda rahmin kesilerek doğumun gerçekleştiği bir ameliyattır. Rahim açılır ve aminon sıvı boşaltılarak bebek doğurtulur. Ameliyat ortalama süresi 30-40 dk dır. Sezeryan doğumda anestezi verilmesi şarttır.

Sezaryen Doğum

Normal doğum sırasında bebeğin inişinde ve rahim ağzının açılmasında ilerleme olmaması ve normal doğumun fazla uzaması gibi sebeplerle sezaryen doğuma karar verilebilir.

Sezaryen doğum, bebeğin yaklaşık 35-40 dakika süren cerrahi işlemle anne karnından alınmasıdır. Bu operasyonda anneye anestezi doktoru kontrolünde genel anestezi,  spinal ya da epidural anestezi uygulanır. Sezaryen sonrası hastanede ortalama kalış süresi 1-3 gün arasındadır.

Sezaryen doğum hakkında merak ettiğiniz tüm konularda uzman hekimlerden destek alabilir, bu amaçla bize ulaşabilirsiniz.