Vajinal Mantar Enfeksiyonu ve Tedavisi

Vajinal mantar

Vajinal mantar, kadınların yaklaşık yüzde yetmişini etkileyen en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Vajinanın doğal florasında yer alan lactobacillus bakterileri vajinanın sağlıklı dengesini sağlar. Fakat, çeşitli kronik hastalıklar, gebelik, stres, zararlı kozmetik ürünlerin kullanılması gibi sebeplerle vajinadaki flora bozulur ve vajinal mantar enfeksiyonu ortaya çıkar.

 Vajinal mantar çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Bunlar;
  • Vulvada kaşıntı ve kızarıklık
  • Vajinal akıntı
  • Vajinada yanma
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı-acı

Bu belirtiler ortaya çıktığında uzman bir hekime giderek muayene olunmalıdır. Tedavi; doktorun önerdiği vajinal fitiller, haplar, antifungal kremler ile sağlanırken, kişilerin de vajinal mantardan korunmak için alabileceği önlemler vardır.

Çamaşır seçimini pamukludan yana kullanmak, sıkı ve dar pantolonlar tercih etmemek, vajina bölgesini sürekli ıslak ve nemli bırakmamak ve bilinçsiz antibiyotik kullanmamak bunlar arasındadır. Sürekli tekrar eden vajinal mantar enfeksiyonlarında da bilinçli olunmalı ve mutlaka uzman bir hekimin gözetiminde olunmalıdır.

Vajinal mantar enfeksiyonu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 0530 388 38 63 numaralı whatsapp hattına ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar